Arşiv Kategori: Genel

  • 0
polikarbon nedir

Polikarbon Levha Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Kategori : Genel

Polikarbon Levha Nedir? Nerelerde Kullanılır?

 

Polikarbon Levha Nedir?

 

Polikarbon malzemeler genelde birkaç isimle nitelendiriliyor olsa da halk dilinde genel ve Polikarbon olarak bilinmektedir. Polikarbon yanı sıra polikarbonat olarak da bilinen bu malzeme uluslar arası gerçekleşen söylemlerde kısaca PC olarak adlandırılır. Yapılan sözleşmelerde de maddenin cinsi yine bu şekilde belirtilmektedir. Genel amaç için bakıldığında malzeme bakımından oldukça dayanıklı olan Polikarbon çeşitlerine göre güneş ışıklarını geçirmesi nedeniyle cama çok yakın bir malzeme olarak nitelendirilebilir.polikarbon nedir

 

Bundan hariç olarak esnek olması sebebiyle de akrilik levhalar arasında yer alan Polikarbon kimyasal dayanıklılığı ve ısı dayanıklılığı oldukça yüksek bir maddedir. Darbeye de oldukça yüksek dayanıklılığı bulunan Polikarbon malzemesi gıdalara uygun olarak üretimlerde yalıtım malzemesi olarak çatı ya da seralarda kullanılabilmektedir. Ayrıca belirtmek gerekir ki Polikarbon malzemesi oldukça şeffaf plastik bir malzeme olarak dikkat çeker. Isı geçirgenliği ve yapışkan ürünler ile uyumlu bir şekilde kullanılabilen Polikarbon malzemesi önemli bir arabirim malzemesi olarak görülmektedir.

 

Polikarbon Levhalar Nerelerde Kullanılır?

 

              Polikarbonat levha son yıllarda en çok kullanılan malzemeler arasında yerini almıştır. Günümüzde pek çok sektörde yaygın bir şekilde kullanılmakta olan bu levhalar özellikle kimyasal ve fiziksel özellikleri sayesinde kullanılmakta olduğu her alanda farklı avantajları kullanıcılarına kazandırmayı başarmaktadır.

 

              Polikarbonat levha malzemeleri günümüzde en fazla inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Genel olarak güneş ışığının ortamlara daha çok gidebilmesi amacıyla çatı kaplamasında kullanılmakta olan Polikarbon levhalar ayrıca ağırlığının çok az olması sayesinde camlara göre daha az bir statik kuvvetin yapının üzerine yüklenmesini sağlamaktadır. İnşaat sektöründeki kullanım alanı sadece bununla sınırlı olmayan Polikarbon levhalar ısı yalıtımında camlara oranla daha iyi olması sebebiyle camların bulunduğu noktalarda da kullanılmaktadır.

 

İnşaat sektörünün dışında mimarlık alanlarında da çok yaygın olarak kullanılmakta olan Polikarbonat levha malzemeleri, farklı renk seçeneklerinin bulunuyor olması nedeniyle değişik tasarımlardaki binalarda hoş görüntülere sebep olabilmektedir. Polikarbon levhaları bir diğer kullanım alanları ise araçların ve gözlüklerin camlarıdır. Kırılma olasılığının oldukça düşük olması ve kırıldığı anda riskli bir durum ortaya çıkarmaması sebebiyle gözlük camlarında bolca kullanılan Polikarbon malzemeler bunun gibi kırılma oranı çok düşük olduğu için araç farlarında da çokça tercih edilmektedir. Kısaca söz etmek gerekirse Polikarbon malzemeler inşaat sektöründe otomotive kadar pek çok farklı sektörde kullanım imkânı bulunan bir malzeme olarak görülebilir.

 

Polikarbon Levhaların Avantajları Nelerdir?

 

Polikarbon levhaların sağlamış olduğu avantajları en başında darbeye, çizilmeye ve kimyasal maddelere dayanıklı olması gelmektedir. Oldukça şeffaf bir plastik malzeme olmasından dolayı cama çok yakın bir ışık geçirgenliği olan bu madde sayesinde cam yerine yerine kullanılan Polikarboın levhalar çok şık bir görüntü edinilmesini sağlamaktadır.

 

Uzun ömrü ve ekonomik fiyatları ile Polikarbon levhalar oldukça avantajlı ürünler olarak değerlendirilirken, bunun yanında dış ortam koşullarında etkilenmemeleri, aynı sınıfta yer aldığı malzemelere göre çok daha dayanıklı olmaları, çok yüksek güneş sıcaklıklarına dayanabilmeleri, eğim gereken kullanım alanlarına çok kolay uyum sağlayabilmeleri bu maddelerin çok kullanılmasına neden olan avantajlar arasında sayılabilecek olan durumlardır.

 

Polikarbon levhanın bir diğer avantajından bahsetmek gerekirse bu malzemenin soğuk büküme uygun olmasından söz edilebilir. Kendisi ile aynı kalınlıkta olan cama göre çok daha hafif olan Polikarbon levhaların avantajları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bu sebeple yüksek kalitede malzemeden üretilmiş olan Polikarbon levhalar pek çok sektörde ve pek çok alanda oldukça fazla bir şekilde kullanılmaktadır. Bu malzemenin bu kadar çok sektörde bu kadar fazla kullanılması zamanla da kullanım oranını doğru orantılı olarak artırmaya devam etmektedir.

 


  • 0
polikarbon

Polikarbon avantaj sağlar

Kategori : Genel

Polikarbon toplumumuzda ve dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Çeşitli sektörlerde kullanılan polikarbon levha kişilerin işlerini kolaylaştırmaktadır. Farklı alanlara çeşitli şekillerde kullanılan malzemeler insanlara büyük avantajlar sağlamaktadır.

Polikarbonun sıklıkla kullanıldığı alanlardan bir tanesi de çatılardır. Malzemenin teknik özellikleri bu sistemin kullanılmasının tercih sebeplerinden bir tanesidir. Çatılarda kullanılan polikarbonun avantajlarından bir tanesi de ışık konusundadır. Güneş ışınlarını direkt olarak geçirmez süzerek geçirdiği için herhangi bir rahatsızlık vermeden kullanılabilinir. Isı yalıtımı konusunda oldukça başarılı sonuçlar veren polikarbon malzeme kullanıldıkları alanlarda hiçbir ısı kaybında neden olmadan kullanılmaktadır. Polikarbon levha sıcak ve soğuk bükme gibi kolay şekil alabilme özelliğine sahiptir. Sağlamlık açısından da oldukça dayanıklı olan bu malzemeler her türlü iklim koşullarında rahatlıkla kullanılabilinir. Malzemeler -40 derece ile 115 dereceye kadar sorun çıkarmadan kullanılmaktadır. Çatılarda ve farklı alanlarda kullanılan polikarbon levhaların su tutmama özellikleri de bulunmaktadır. Polikarbon malzemeler kullanıldığında sadece belirlenen amaç için kullanılmaz, yapıların dizaynlarını ve görüntülerini de olumlu anlamda değiştirmektedir. Standart olarak şeffaf renklerde üretilen polikarbonlar mavi, sarı, yeşil, bronz gibi renklerde de üretilmektedir. Bu renkler çoğunlukla dış mekânlarda kullanılarak yapının görsel olarak da göze hoş gelmesini sağlamaktadır. Levhaların montajları da kolaylıkla yapılmaktadır. Parçalar halinde bulunan polikarbonlar işinde uzman olan kişiler tarafından kısa sürede monte edilebilinmektedir. Takıldıktan sonra da uzun yıllar boyunca kullanılmaktadır.


  • 0
polikarbon

Polikarbon levhalarla tanışın!

Kategori : Genel

polikarbon

polikarbon

Malzeme biliminin hayatımıza kattığı ve geliştirdiği önemli malzemelerden biri olan polikarbon oldukça kullanışlı bir malzemem olmakla birlikte birçok alanda kullanılan yaygın bir malzemedir. Kullanım alanı oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan bu malzeme inşaat sektöründe kullanılan malzemelerin başında gelmektedir. Malzeme ve kimyasal yapısı nedeniyle aslında polikarbonat olarak adlandırılan malzeme ülkemizde polikarbon olarak geçerlilik almıştır. Plastik malzemeler sınıfında yer alan bu ürün aslında bir plastiktir.

Fakat içerdiği özellikler nedeniyle yüksek bir mukavemete sahip olduğu testler sonucunda ortaya çıkmıştır. Hafif olması nedeniyle de pek çok alanda kullanılan bu malzeme barındırdığı özelliklerden dolayı oldukça tercih edilen bir ürün olarak kullanım alanları gün ve gün artarak farklı alanlarda tercih edilen bir malzeme konumundadır. Polikarbonat levha ise inşaat sektöründe oldukça fazla kullanılan bir malzemedir. Sağlamlığı ile göz dolduran bu malzeme aynı zamanda yapısından dolayı oldukça esnek olması nedeniyle kullanışlı bir malzeme haline gelmiştir.

Özellikle birlikte kullanıldığı malzemelerin yapısına katılarak çok çeşitli ürünlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. En fazla olarak birlikte kullanıldığı malzeme camdır ve camın özelliklerine yaptığı katkı ile daha kullanışlı bir ürünün oluşmasına neden olmuştur. Fiyat olarak bu malzemeyi kullanan insanlar oldukça cazip fiyatlarla karşılaşmaktadır. İşlevsellik ve fiyat karşılaştırılması yapıldığında oldukça uygun bir ürün olması nedeniyle de pek çok alanda tercih edilen bir ürün konumundadır.


  • 0
polikarbon

Polikarbon teknik bilgiler

Kategori : Genel

 

Polikarbon malzemeler termoplastiklerin özel bir grubudur. Polikarbon malzemeler polikarbonat olarak ta adlandırılırlar. Bu malzemelerin çok geniş kullanım alanları bulunmaktadır. Su damacanalarından, gözlük camlarına, havuzların üzerlerindeki kaplamalara kadar birçok sektörde Polikarbon levha kullanılmaktadır. Polikarbon malzemelerin sağladığı büyük avantajlar bulunmaktadır. Bu malzemelerin ısı izolasyonları mükemmel derecede iyidir. Kullanıldıkları alanlarda ısı kaybına yol açmazlar. Kırılmaya karşıda dirençlidirler. Kolay kolay basit darbelerden zarar görmezler ve kırılmazlar. Her ortamda, tüm hava koşullarında sorunsuz bir şekilde kullanılabilirler.

—40 derece ve 115 derece arasındaki her hava koşulunda kullanılabilirler. Sıcak ve soğuk bükme gibi kolay şekil verilebilir özellikleri ile her yerde kullanılabilinir. Ses konusunda da yeterli derecede izolasyonu bulunan Polikarbon malzemeleri ses bariyerleri olarak ta kullanılabilinir. Polikarbonat levhalar yüzeylerinde su tutmazlar. Çatı olarak kullanıldığı alanlarda verilecek olan hafif bir eğim ile üzerlerinde yağmur suyu birikmez ve su giderlerine kolaylıkla ulaşır. Polikarbon levha ışık konusunda da müthiş bir geçirgenlik sağlarlar. %90 oranında ışığı geçirerek kullanıldıkları alanlarda ışığı kesmez ve ortamın aydınlık kalmasını sağlar.

 

Polikarbonatlar kullanıldıkları alanlara göre farklı boyutlarda ve farklı ağırlıklarda olurlar. Piyasada çok geniş alanlarda kullanılan polikarbonat levhaların boyutları 210 cm x 600 cm dir. Farklı kalınlıklar olabilmektedirler. 4, 6, 9, 10, 16, 20, 25, 32 mm kalınlıklarında polikarbonatlar üretilmekte ve kullanılmaktadır. Kalınlıklarına göre ağırlıkları da farklılık göstermektedir.


  • 0
kilitli sistem polikarbon

Kilitli Sistem Polikarbonat

Kategori : Genel

easy lüx

easylüx
easylüx

Mega Lux sistemin üstün özellikleri

– Kolay ve hızlı montaj.
– Tam ve uygun aksesuarlar.
– Hafiflik
– Mükemmel termal yalıtım.
– Yüksek ışık geçirgenliği.
– Çok iyi ateşe dayanıklılık.
– 10 yıl garantili

Mega lux sistem ,
yüksek ışık geçirgenliği,termal yalıtım ve yüke dayanıklılık aranan her çeşit eğimli veya düz çatı ve cephe ışıklıkları için en uygun çözümü sağlar. Mega lux sistem, 5 duvarlı policarbonat panel ile hızlı, pratik montaj için panelleri birbirine bağlayan pc veya alüminyum kilit ve aksesuarlardan oluşur. Mega lux sistem ile, konstrüksiyon hafifliği yanı sıra hızlı ve kolay işçilik sağladığından ekonomik ve güvenli çözümlere ulaşılır. Her iki yüzündeki UV koruyucu tabaka, dayanıklılık ve ışık geçirgenliği gibi Mega lux sistem panellerin mekanik ve fiziksel özelliklerini değiştirmeden sürdürmesini sağlar.

easy lüx

easylüx çizim


  • 0
polikarbon

Doğru Polikarbonat Seçimi

Kategori : Genel

polikarbon

polikarbon

İnsanlar tarafından birçok alanda yaygın olarak kullanılan polikarbonat malzemelerin kullanıldıkları alanlara göre, doğru kalınlıkta ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Çok geniş kullanım alanı olan Polikarbonat levha konusu hem seçim aşamasında hem de montaj aşamasında dikkat edilecek püf noktaları içermektedir.
Kalınlıkları 4 mm den başlayan polikarbonat malzemeler 6, 8, 10, 16, 20, 25 mm kalınlıklarında piyasada bulunmaktadırlar. Standart ölçüleri de 210cmx600cm ebatlarındadır. Polikarbonat levha kalınlıklarına göre sağlamlıkları da değişiklik göstermektedir. Örnek verecek olursak, ince olan levhalar daha çok iç mekânlarda kullanılmaktadır. Üzerlerine ağırlık gelmeyeceği için iç mekânlarda ince olan 4 ve 6 mm gibi levhalar kullanılmaktadır. Daha kalın malzemenin kullanılması ekstra maliyet getireceği için tercih edilmemelidir. Örneğin çatılarda polikarbonat kullanıldığı zaman daha kalın malzemelerin kullanılması gerekir. Çünkü dış cephede kullanıldığı için özellikle kışın yağmur ve kar polikarbonat levhanın üzerinde belirli bir ağırlık yapacaktır, bu yüzden çatı gibi ya da dış cephede kullanılacak olan polikarbonatların daha kalın mm de olması gerekmektedir. İnşaatlarda ve çatılarda genellikle en az 10 mm kalınlığında polikarbonat levhalar kullanılmaktadır. Daha ince olan malzemelerin kullanılması durumunda üzerlerine belirli bir ağırlık bindiği zaman taşımayacağı için hasarlar görebilir. Bu durumda yapının tamamen değiştirilmesi gibi sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu yüzden kullanılacak olan alana göre iyi değerlendirme yapılmalı ve uygun olan kalınlıkta polikarbonat levhalarının kullanılması gerekmektedir.